خدمات ابریلینوکسمجازی سازی

مقایسه پلتفرم های OpenStack و CloudStack قسمت اول

مقایسه پلتفرم های OpenStack و CloudStack قسمت اول

 

امروزه پلتفرم های مختلفی جهت راه اندازی Infrastructure as a Service یا به اختصار IaaS وجود دارد. در بین محصولات Open Source دو پلتفرم OpenStack و CloudStack از پلتفرم های مطرح در این زمینه می باشند. در این مقاله به مقایسه 22 مورد از شباهت ها و تفاوت های این دو پلتفرم جهت انتخاب محصول راه اندازی زیرساخت IaaS در شرکت های CSP می پردازیم.

⭕️  پلتفرم OpenStack به عنوان یک پلنفرم رایگان توسط Rackspace و NASA در سال 2010 متولد شد و در دسامبر سال 2012 توسط موسسه غیر انتفاعی OpenStack Foundation مورد حمایت و مدیریت قرار گرفت به صورتیکه از سال 2012 تا به حال بیش از 500 شرکت مهم و صاحب نامی همچون AT&T و RedHat و HP و IBM و DELL و VMware و… به پروژه OpenStack و توسعه آن ملحق شده اند. در صورتیکه پلتفرم CloudStack پروژه ای بود که در ابتدا در سال 1991 توسط توسط شرکت VMOps توسعه داده شد که به بعداً در 4 می 2010 کمپانی VMOps به صورت رسمی به Cloud.com تغییر نام داده شد. Cloud.com نیز اولین نسخه از پلتفرم CloudStack را در می 2010 به عنوان یک free software تحت لاینس GPLv3 منتشر کرد. لازم به ذکر است که شرکت Cloud.com و Citrix (که از جمله شرکت های پشتیبان پلتفرم CloudStack بودند) نیز پشتیبانی خود را از پروژه OpenStack در جولای سال 2010 اعلام کردند. CloudStack توسط Service Provider های زیادی در اروپا و آسیا و همچنین شرکت های telecomی بزرگی همچون: Apple و British Telecom و China Telecom و… مورد استفاده قرار می گیرد. (لازم به ذکر است که در ایران اکثر شرکت ها محصول OpenStack را به عنوان راهکار زیرساخت IaaS خود برگزیده اند).

⭕️  پلتفرم OpenStack با زبان برنامه نویسی Python و UI آن (یعنی کامپوننت Horizon) توسط Django نوشته شده است. در حالیکه پلتفرم CloudStack عمدتاً توسط Java و مقدار کمتری از آن توسط Python نوشته شده و CloudStack UI نیز با استفاده از jQuery و JSP نوشته شده، بنابراین برای راه اندازی CloudStack به Java نیاز خواهید داشت. هر چند اینترفیس گرافیکی تحت در پلتفرم CloudStack کاملاً ساده و User Friendly طراحی شده که دارای functionهای ساده و قابلیت استفاده Easy to use می باشد، در صورتیکه رابط کاربری تحت وب در OpenStack خیلی User Friendly نبوده از این رو معمولاً CSP هایی که از این محصول استفاده می کنند، تیم توسعه دهنده UI/UX را نیز جهت تولید و پشتیبانی از یک GUI تحت وب اختصاصی برای خود اغلب به خدمت می گیرند.

⭕️  پلتفرم OpenStack از hypervisor های KVM و Xen به طور کامل و از hypervisor های VMware ESXi و Citrix Xen Server و Microsoft Hyper-V (که در اکتبر سال 2010 شرکت Cloud.com اعلام کرد که یک Partnership با شرکت Microsoft جهت توسعه code و یکپارچگی و پشتیبانی از OpenStack در Windows Server 2008 R2 Hyper-V دارد) به صورت محدود در زیرساخت خود می تواند استفاده کند، در صورتیکه Cloud Stack از hypervisor های KVM و ESXi و XenServer و Hyper-V پشتیبانی می کند.

⭕️  هر دو پلتفرم OpenStack و CloudStack از لایسنس Apache License 2.0 استفاده می کنند. (توجه داشته باشید تا زمانیکه CloudStack محصول شرکت Cloud.com بود تحت لایسنس GPLv3 منتشر میشد اما بعداً شرکت Citrix Systems شرکت Cloud.com را در 12 جولای 2011 به قیمت تقریباً 200 میلیون دلار خرید و سپسCitrix کد محصول CloudStack را تحت لایسنس Apache Software License برای خود rename کرد و فوریه سال 2012 شرکت Citrix محصول CloudStack 3.0 را تحت لایسنس جدید ارائه کرد. در ادامه و در آپریل سال 2012، شرکت Citrix محصول CloudStack را به Apache Software Foundation یا ASF اهدا کرد که توسط Apache Incubator پذیرفته شد و Citrix لایسنس آن را این بار به Apache License version 2 تغییر داد و در 6 نوامبر 2012 محصول CloudStack 4.0.0 معرفی شد که اولین نسخه stable منتشر شده از این محصول بعد از ملحق شدن به ASF است و چون در TLP یا Top-Level Projectهای ASF قرار گرفت نام آن به Apache CloudStack تغییر یافت).

⭕️ هر دو پلتفرم OpenStack و CloudStack از RESTful API ها پشتیبانی می کنند. هر چند CloudStack توانایی پشتیبانی از Amazon Web Services (AWS) API ها را نیز دارد.

⭕️ در هر دو پلتفرم OpenStack و CloudStack می توانید Userها از طریق داشبورد web-based این محصولات، ابزارهای خط فرمان و یا از طریق RESTful web serviceها مدیریت نمایید.

⭕️ کامپوننت Neutron به عنوان کامپوننت Networking در OpenStack نقطه عطف بین پلتفرم OpenStack و VMware NSX است. همانطور که می دانیم در سال 2010 شرکت Nicira محصول Open vSwitch را به عنوان یک SDN Switch متن باز که بعدها با OpenStack هم integrate شد ارائه داد، بعلاوه محصول NSX در ابتدا یکی از محصولات شرکت Nicira بود و در سال 2011 زمانیکه شرکت VMware اقدام به خرید شرکت Nicira کرد و پروژه NSX را نیز توسعه داد. در سال 2012 شرکت Nicira که زیرمجموعه VMware شده بود علاوه بر محصول NSX، کامپوننت Neutron را برای OpenStack نیز توسعه داد. تا جاییکه در سال 2013 شرکت VMware به OpenStack Foundation به عنوان Gold member یا عضو طلایی پیوست و ایده پروژه یکپارچه سازی محصولاتی از VMware با کامپوننت های OpenStack همچون NSX (با کامپوننت Neutron)، vSAN (با کامپوننت Cinder) و vCenter Server (با کامپوننت Nova) شکل گرفت تا در نهایت پلاگینی به نام VMware Integrated OpenStack نسخه Beta در سال 2014 معرفی شد و OpenStack رسماً به عنوان Partner شرکت VMware اعلام شد. در سال 2015 نیز شرکت VMware اولین نسخه stable از پلاگین VMware Integrated OpenStack را منتشر کرد.

⭕️ پلتفرم OpenStack از طریق پلاگین معروف VMware Integrated OpenStack توانایی یکپارچه شدن با محصولات VMware vSAN و VMware NSX و… را دارد و این یک مزیت بسیار مهم برای شرکت هایی محسوب می شود که پیشتر از زیرساخت مجازی مبتنی بر محصولات شرکت VMware استفاده می کنند، نیازی به تغییر در پلتفرم undercloud خود نداشته نباشند، در صورتیکه CloudStack از دارای بودن چنین پلاگین مهمی بی بهره است و شما نمی توانید از محصولی همچون vSAN به عنوان block storage در CloudStack بهره مند شوید.

🌀 میثم ناظمی

سازن هاست ارائه دهنده خدمات ثبت دامنه و هاست وردپرس در ایران

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن