مقالات

دژفا یا “دژ فناوری اطلاعات” چیست؟

دژفا یا “دژ فناوری اطلاعات” چیست؟

 

در 29 اردیبهشت 1398 (روز ارتباطات)، محمد جواد آذری جهرمی از پروژه ای امنیتی تحت عنوان “دژفا ” در تالار برج میلاد رونمایی کرد. به گفته وزیر جوان IT پروژه دژفا جهت حفظ امنیت اطلاعات و زیرساخت های دیجیتال کشور به عنوان “سپر امنیتی شبکه ملی اطلاعات” عمل خواهد کرد. طرح دژفا، سپر امنیتی شبکه ملی اطلاعات که همراه با توسعه فناوری از حریم شخصی افراد محافظت می‌کند و هدف آن مقابله با حملات سایبری، حمایت از تداوم خدمات دیجیتال، جلوگیری از کلاهبرداری، نشر اطلاعات و شناسایی بدافزارهاست.

در این پروسه که به گفته ایشان 20 میلیارد تومان هزینه “پژوهشی” صرف شده و 30 میلیارد تومان هزینه “عملیاتی” در نظر گرفته شده که به تدریج اختصاص خواهد یافت. دژفا دارای 10 زیر پروژه و 7 پروژه جاری می باشد. مهندس آذری جهرمی همچنین تأکید کرده اند که “توسط دژفا توان دفاعی ما بیش از 30 برابر تقویت شده است”. (نمیدونم منبع benchmark وزیر جوان چه بوده که 30 برابر را برآورد کرده اند!!! ضمن اینکه بعد از رونمایی چه حملات گسترده ای به زیرساخت های کشور انجام شده بعد از تاریخ فوق الذکر که سپر دژفا با این هزینه بالا توانسته جلوی آنها را بگیرد)

شایان ذکر است که در تاریخ مذکور به گفته مهندس محمد تسلیمی رئیس مرکز ماهر سازمان فناوری اطلاعات در وزارت ارتباطات، یکی از این پروژه 10 فوق الذکر، پروژه ای تحت عنوان “تله بد افزار” است که رونمایی شده است و توانسته جلوی بد افزارهای همچون Wannacry و Mirai را که به عنوان دو مورد از Ransomware های شناخته شده هستند که پیشتر به زیرساخت های کشور حمله کردند را بگیرد. ایشان همچنین اضافه نمودند که پروژه دژفا یکی از بزرگترین پروژه های امنیتی دنیا در 15 سال اخیر به شمار می رود. (فقط این بخشش رو من متوجه نشدم بر چه اساس یا سندی ایشون گفته چون هر ساله لیست 10 یا 20 پروژه برتر امنیتی دنیا در سایت های خبری متعبر لیست می شوند!!!)

???? میثم ناظمی

سازن هاست ارائه دهنده خدمات ثبت دامنه و هاست وردپرس در ایران

???? میثم ناظمی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن