خدمات ابریلینوکسمجازی سازی

مقایسه پلتفرم های OpenStack و CloudStack قسمت دوم

مقایسه پلتفرم های OpenStack و CloudStack قسمت دوم

 

⭕️ هر دو پلتفرم OpenStack و CloudStack دارای Virtual Routerها، Firewallها، Load Balancerها هستند. (لازم به ذکر است که OpenStack قابلیت Load Balancer را از طریق کامپوننتی تحت عنوان LBaaS v2 ارائه می دهد).

⭕️ هر دو پلتفرم OpenStack و CloudStack از قابلیت HA یا High Availability و FT یا Fault Tolerance پشتیبانی می کنند.

⭕️ هر دو پلتفرم OpenStack و CloudStack اصطلاحاً Multi-Vendor Hardware Productions Support هستند یعنی شما می توانید در زیرساخت IaaS که توسط این دو پلتفرم راه اندازی می کنید، از محصولات سخت افزاری vendorهای معروف از جمله HP (برای سرور و storage)، EMC (برای storage و SAN storage) و… استفاده نمایید.

⭕️ هر دو پلتفرم OpenStack و CloudStack قادر به استفاده از محصول VMware vCenter در زیرساخت خود در قالب Management Cluster شان به عنوات Virtual Machine Manager می باشند. (لازم به ذکر است که OpenStack برای این منظور به پلاگین VMware Integrity OpenStack نیاز دارد).

⭕️ هر دو پلتفرم OpenStack و CloudStack مستقل از پلتفرم یا اصطلاحاً Cross-Platform می باشند، یعنی شما می توانید آنها را بر روی توزیع های لینوکس RedHat-based همچون RHEL و CentOS و Fedora و یا بر روی توزیع های Debian-based همچون Debian و Ubuntu نصب و راه اندازی کنید. (توجه داشته باشید که بهترین توزیع لینوکسی برای هماهنگی با آخرین تغییرات و در لبه تکنولوژی بودن برای OpenStack، توزیع Ubuntu معرفی شده چرا که هر دو این محصولات در یک بازه 6 ماهه نسخه های جدید خود را ارائه می کنند و OpenStack ابتدا بر روی پروسه توسعه Ubuntu مدل و سپس برای پروسه bug tracking آماده می شود).

⭕️ پلتفرم OpenStack در مقابل CloudStack از متدهای نصب و راه اندازی بسیار زیادی را به جز روش های Manual (با پیکربندی سخت و دستورات بسیار زیاد) و All-In-One از جمله نصب از طریق Automation Configuration Management Toolهایی همچون: Ansible و Puppet و Chef و SlatStack و همچنین اسکریپت های آماده ای همچون DevStack و Packstack، نصب در محیط های Conternization از طریق Kola و Helm و سایر روش های نصب همچون TripleO، نصب از طریق Juju و MAAS، Autopilot، Fuel و… پشتیبانی می نماید در صورتیکه CloudStack روش های محدودتری همچون نصب Manual دارد که در مقایسه با نصب OpenStack با تعداد کامپوننت های زیاد و یکپارچگی سازی آنها با یکدیگر، در CloudStack پروسه Implementation بسیار ساده تر خواهد بود و با مشکلات کمتری روبرو خواهید شد. (هر دو پلتفرم بر قابلیت نصب بر روی Conterهای LXC را دارند، OpenStack همچنین بر روی Container ها Docker و Cluster های Kubernetes نیز قابل نصب است).

open stack vs cloudstack details

⭕️ از لحاظ پشتیبانی شبکه ارتباطی بین tenantها، OpenStack می تواند در سه Network mode زیر کار کند:

???? Flat mode
???? Flat DHCP mode
???? VLAN DHCP mode

همچنین OpenStack چهار Network type زیر را نیز شامل می شود:

???? Public network
???? Data network
???? Management network
???? API network

در صورتیکه CloudStack تنها شامل دو Network mode زیر می باشد:

???? (Basic mode (Security group
???? (Advanced mode (VLAN based

⭕️ از لحاظ Storage می تواند گفت که پلتفرم CloudStack فاز ذخیره سازی را به دو بخش Primary Storage و Secondary Storage تقسیم می کند، در صورتیکه در OpenStack کامپوننت های تخصص برای بحث Storage در نظر گرفته شده که کامپوننت Cinder به عنوان Block Storage و کامپوننت Swift نیز به عنوان Object Storage در این پلتفرم ایفای نقش می کنند. همچنین OpenStack در زیرساخت های HCI قابلیت پیکربندی با Ceph را به عنوان یک محصول Open Source و Software-Defined Storage یا به اختصار SDS دارد که می تواند که می تواند به عنوان یک Unified Storage عمل کند.

⭕️ از لحاظ معماری هر دو پلتفرم OpenStack و CloudStack از معماری های Pod-based پشتیبانی می کنند و می توانند در محیط های مختلف با scaleهای متفاوت همچون Small-Scale و Large-Scale و Multisite پیاده سازی شده و مورد استفاده قرار گیرند.

⭕️ از جهت منابع یادگیری می توان گفت OpenStack در مقایسه با CloudStack دست بالاتر را دارد، یعنی علاوه بر منابعی که در سایت این دو پلتفرم برای هر یک آورده شده است، e-bookهای بسیار زیادی برای آشنایی با OpenStack و کامپوننت های مختلف آن به صورت اختصاصی مخصوصاً توسط انتشارات Packt Publishing ارائه شده است. همچنین موسسات مختلفی از جمله: StormWind و LiveLessons وLinux Academy و… نیز Video Tutorialهای مختلف را برای OpenStack تهیه کرده اند، اما در مقابل برای CloudStack در این زمینه اسناد و منابع بصری کمتری را ارائه شده است.

⭕️ هر دو پلتفرم OpenStack و CloudStack را می توانید به صورت Bare Metal بر روی توزیع های RHEL و CentOS و Fedora و Ubuntu نصب نمایید.

⭕️ هر دو پلتفرم OpenStack و CloudStack از پایگاه داده MariaDB (نسخه جدیدتر پایگاه داده MySQL) در backend خود استفاده می کنند.

⭕️ هر دو پلتفرم OpenStack و CloudStack از معماری Multi-Tenancy و قابلیت Floating IP address (قابلیتی که اجازه می دهد تا ترافیک به صورت داینامیک به هر منبعی در زیرساخت IT شما route شود) پشتیبانی می کنند.

⭕️ پلتفرم Openstack توسط کامپوننت Identity Service خود که با نام Keystone شناخته می شود و می تواند با انواع LDAP سرورها یکپارچه شود، پروسه authentication را جهت حفظ امنیت به سه صورت زیر انجام می دهد:
???? توسط credential (با username و password)
???? توسط سیستم های token-based
???? و AWS-style login ها

در صورتیکه امنیت در CloudStack به دو صورت زیر انجام می گیرد:

???? روش Baseline VLAN
???? روش Firewall VM Protection

در این مقاله سعی کردیم مهمترین قابلیت های دو پلتفرم OpenStack و Apache CloudStack را مقایسه کنیم. مشخصاً از این دیدگاه جنبه های دیگری نیز قابل مقایسه هستند که از حصوله این مقاله خارجند اما شما می توانید به با توجه به نیازهای زیرساختی Cloud خود به آنها بپردازید.

???? میثم ناظمی

سازن هاست ارائه دهنده خدمات ثبت دامنه و هاست وردپرس در ایران

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن